Jak pěstovat cizrnu

Od : | Žádný komentář | On : 20.11.2016 | Kategorie : Rostlina

Cizrna je jednoletá, chlad při výsadbě vyžadující rostlina, která potřebuje asi 100 dní, než přinese úrodu. Cizrnu sázíme  v zahradě kolem posledních jarních mrazíků nebo o něco dříve. Cizrna vyžaduje dlouhé vegetační období a tak  vyséváme cizrnu v interiéru do rašeliny nebo květináče několik týdnů před přesazením ven do půdy. Cizrnu jako celek dáváme ven do zahrady když je rostlina vysoká přibližně 10 cm.

Popis: Cizrna je považována za fazole/boby, ale botanicky to není ani fazole ani hrách. Cizrna je luštěnina, keřovitá rostlina, která dorůstá do výšky 50 cm a má dvojité, tmavě zelené listy které vypadají jako hrachor. Cizrna má nabobtnalé, podlouhlé lusky asi 2 cm dlouhé a téměř stejně široké. Lusky obsahují jedno nebo dvě velká, krémově zbarvená semena. Květy mohou být bílé nebo zabarvené v závislosti od odrůdy.

Výtěžek: Zasaďte 4 až 8 rostlin cizrny na každého člena domácnosti.

Místo: Zasaďte cizrnu ne do stínu. Cizrna bude růst i v polostínu, ale její výnos bude snížen. Pěstujte cizrnu ve volné, dobře propustné půdě, bohaté na organické minerály. Ještě před výsadbou přidejte na místo kompost. Vyhněte se výsadbě cizrny do půdy s vysokým obsahem dusíku. To by mělo za následek růst listů, ale ne semen. Přidejte do půdy draslík a fosfor.

Čas výsadby: Cizrna je jednoletá rostlina, která vyžaduje zhruba 100 dní k dosažení úrody. Cizrna je mrazuodolná rostlina, roste však nejlépe, když se  denní teploty pohybují mezi 20 a 25 °C a kde noční teplota neklesne pod 18ºC. Zasaďte cizrnu v zahradě 2 až 3 týdny na jaře před posledními mrazíky. Cizrna vyžaduje dlouhé vegetační období a proto zasaďte cizrnu uvnitř do rašeliny nebo papírového kelímku a přeneste jako celek na zahradu, když jsou rostliny vysoké přibližně 10 cm.

Výsadba a mezery: Sázejte cizrnu cca. 4cm hluboko a 18 až 16 cm od sebe. Prořezávejte rostliny na úrovni půdy s nůžkami tak, aby nedošlo k narušení kořenu. Řádky by měly být 45 až 65 cm od sebe. Nenamáčejte semeno před samotným výsevem a vyhněte se po výsadbě nadměrné zálivce, aby semena nepukla.

Voda a hnojení: Udržujte výsadbu rovnoměrně vlhkou, dokud cizrna nevyraší. Zalévejte pravidelně během květu a tvorby lusků. Vyhněte se přílišné zálivce, která může způsobit, že květy a lusky začnou odpadávat. Mulčujte, když je teplejší počasí, aby se zachovala vlhkost půdy. Přidejte starší kompost do půdy ještě před samotnou výsadbou. Nepřidávejte hnojivo bohaté na dusík.

Doprovodné rostliny: Brambory, okurky, kukuřice, jahody, celer, saturejka. Nesaďte cizrnu spolu s česnekem.

Péče: Vyhýbejte se manipulaci s cizrnou, když je rostlina mokrá nebo pokrytá těžkou rosou – mohly by se šířit spóry plísní. Zbavujte půdu plevele, ale kolem cizrny opatrně, aby nedošlo k narušení mělkého kořenového systému rostliny.

Škůdci: Cizrna může být napadena mšicemi, brouky a roztoči. Mšice a roztoče se mohou odstranit vodní hadicí nebo insekticidním mýdlem. Vajíčka můžete rozdrtit mezi prsty. Při velkém zamoření škůdci vytrhávejte listy nebo rostliny. Mšice mohou šířit mozaikový virus a jiné choroby. Udržujte zahradu čistou, takže škůdci se nemohou skrývat nebo přezimovat.

Choroby: Cizrna je citlivá na plíseň, virus mozaiky a antraknózu, proto sázejte odolné odrůdy. Udržujte zahradu čistou. Vyhněte se manipulaci s rostlinami pokud jsou mokré, aby nedocházelo k šíření spór. Odstraňte nemocné rostliny: dejte je do papírového sáčku a vyhoďte. Cizrna je náchylná na mnoho půdních chorob; fazole sázejte tak, aby nerostli na stejném místě víckrát než jednou za tři roky. Tím se sníží výskyt nemocí rostliny.

Sklizeň: Cizrna je připravena ke sklizni asi 100 dnů po výsadbě. Cizrna pro rychlou konzumaci se může sklízet i když jsou lusky ještě nezralé a zelené. Mohou být konzumovány v celku jako fazole. Pro sušenou cizrnu sklízejte celou rostlinu když listy trochu uschnou a jsou nahnědlé. Dejte rostliny na rovný a teplý povrch a nechte lusky vyschnout. Semena posbírejte hned jako lusky prasknou. Semena, která se těžko dají rozkousnout jsou dostatečně suchá.

Skladování: Vyluštěná cizrna může být v lednici po dobu až jednoho týdne. Sušená a vyloupaná cizrna vydrží na chladném a suchém místě po dobu až jednoho roku. Cizrna se může zmrazit, konzervovat nebo dát naklíčit.

Botanický název: Cicer arietinum

Původ: Jižní Evropa a Indie

Share This Post!